|
23/5 2010 20:35:59
Resultat Ultimata KolmÄrden 2010
|
I strÄlande försommarvÀder genomfördes den tredje upplagan av Sveriges lÀngsta solomultisporttÀvling. I Är stod endast tio pÄ startlinjen men glÀdjande nog fanns i Är en dam med.
TÀvlingen genomfördes pÄ exakt samma bana som förra Äret och i Är var den inte riktigt lika snustorr som dÄ. För paddling och orientering spelar det ingen roll men cyklingen kan ha tagit nÄgon extra minut i Är.
Först i mÄl var Henrik Vuorinen, Rejlers-KolmÄrden Adv och Fredrika Alvarsson, Lövkullen vann damklassen. Henriks tid var 23 min sÀmre Àn fjolÄrets vinnare men Fredrika slog banrekord med sex timmar!
Vi i arrangerande Rejlers-KolmÄrden hoppas att locka fler deltagare till nÀsta Ärs tÀvling. Det blir samma bana och givetvis 1000 kr cash till vinnaren.
Resultat
Bilder
Hall of fame
|
| |
 |
AIM Challenge KolmÄrden
KolmÄrden Adventures arrangerar 2025
AIM Challenges multisporttÀvling i KolmÄrden en destination som andas multisport Àventyr och upplevelser
Mer info.
|  |
 |
Ultimata KolmÄrden, Hall of fame
HÀr finns resultaten frÄn alla Ärs Ultimata KolmÄrden, tillsammans med "Hall of Fame". Klicka för nedladdning av filenMer info.
|  |
 |
Hyr Acronkanot Vill du paddla snabbare??
Hyr silverpilen. Mer info.
|  |
|